Oktoberfest slaví 200. výročí

Největší pivní festival světa Oktoberfest letos oslaví již své 200 leté výročí, jeho brány se opět otevřou, jako každý rok, na prostranství Tereziánské louky (Theresienwiese) v hlavním městě Bavorska Mnichově.

Začátek tohoto velkolepého svátku piva, dle tradice již od roku 1872, začíná tak jako každý rok a to 3. zářijovou sobotou a končí po 16 dnech plných veselí první říjnovou nedělí. Pokud je ovšem tato neděle 1. nebo 2. řijna, tak festival pokračuje až do dne německé státnosti (3. října).

Jeho historie sahá až do roku 1810, kdy tato tradice původně vnikla jako oslava na počest svatby korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Princ a dvůr z radosti pozvali celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a byla zakončena koňským dostihem. V pozdějších letech se tato událost přesunula až do poloviny září, pro zajištění lepšího počasí. Historicky je však dáno, že Oktoberfest končí o prvním říjnovém víkendu.

Dnes má tento největší pivní svátek roční návštěvnost přes 6 milionů lidí, které se po dobu oslav vtěsnají na plochu o rozloze pouhých 64 akrů. Většinou zde potkáme návštěvníky z rodného Bavorska, v menším poměru pak z Itálie, Francie, Velké Británie i České republiky.Ale nenechme se zmást ,že by to byla výhradně evropská záležitost, jeho sláva již pronikla i za oba světové oceány, najdeme zde i návštěvníky z USA,Kanady nebo Japonska.

Oktoberfest nabídne svým návštěvníkům 15 stanů, kde v každém z nich bude prezentovat své výrobky jeden z německých pivovarů. Mezi ty nejzajímavější patří Schottenhamel , na jehož půdě se bude otevírat celý festival, pak místními oblíbený Hofbrau, a Augustiner-Festhalle, který se čepuje výhradně z dřevěných sudů. Pokud by někdo dal přednost na pivních slavnostech raději jinému moku, najde zde stánek Weinzelt, který nabídne 15 různých druhů vín.

Pro zahnání hladu se budou podávat místní speciality. Ochutnat zde můžete zelí, Himmel a Erde (jelita s pyré z jablek a brambor), schlachtplatte (klobásové prkénko), hassenpfeffer (králičí guláš) a samozřejmě schweinshaxe (vepřové koleno). Nesmíme zapomenout na všudypřítomné festivalové velké preclíky. Celá tato zábava bude doprovázena tradiční atmosférou bavorské rock a pop music.

Jedinou špatnou správu má letošní Oktoberfest pro milovníky tabákových výrobků, dle nového bavorského zákona budou muset kouřit výhradně venku.

Menu

Čeština  Slovensky 

  Měna: